Fikret Berker

Fikret Berker
İnşaat Mühendisi

Probi Hakkında

PROBİ, 1984 yılında Fikret Berker tarafından kurulmuş , mühendislik tasarım ve müşavirlik firmasıdır. Firma kuruluşundan bu yana, inşaat alanı toplamda milyonlarca metre kareyi bulan ve Türkiye, Kuzey Kıbrıs, Rusya, Kazakistan, Libya, Birleşik Arap Emirlikleri, Ukrayna, Azerbaycan gibi çeşitli ülkelerde yapılacak yapıların statik-betonarme-çelik projelerine imza atmıştır.

Çok amaçlı yapılar, alışveriş merkezleri, oteller, konutlar, ofisler, eğitim binaları, hastaneler, kültür merkezleri, spor salonları firmamızın projelendirdiği yapı tiplerinden bazılarıdır.

PROBİ, tasarım ve inşaat ile ilgili olarak şu hizmetleri üstlenmektedir :

  • Proje hizmetleri

    Tasarım, tasarım geliştirme, avan proje, kesin proje, uygulama ve detay projeleri ve ihale dosyası hazırlanması gibi çeşitli proje aşamalarının gerçekleşmesiyle ilgili hizmetlerdir.

  • Proje imalat kontrol hizmetleri

    Şantiyede yürütülen, imalatla projenin sorunsuz uygulanmasını sağlayan, zorunlu hallerde ortaya çıkan problemlere çözüm üreten hizmetlerdir.

  • Müşavirlik hizmetleri

Probi ve Fikret Berker Hakkında

PROBİ, 1984'te Fikret Berker tarafından kuruldu.

Fikret Berker tarafından PROBİ’nin kuruluşundan da önce, Fortran ile yapı statiği ve betonarme programları yazılmaya başlandı. Bu programlar kaset sistemler, genel çerçeve, orthogonal ve non-orthogonal sistemlerin dinamik ve statik analizi, elastik zemine oturan sonlu kiriş teorisi ile temel sistemleri ve AutoCad (Autodesk) için yazılan otomatik çizim programlarıydı.

2000'li yıllarda PROBİ'nin yurtdışında da birçok proje üstlenmesi ile uluslararası platformda tanınan ve doğruluğu saptanmış, Etabs (CSI), Sap 2000 (CSI), Safe ve XSteel (Tekla) programları etkin olarak kullanılmaya başlandı.

Şu ana kadar PROBİ’de yetişmiş, sonradan büro açmış veya diğer müesseselere geçmiş oldukça çok mühendis ve teknik ressam vardır.

PROBİ, otuz yıldan fazla tecrübesiyle; yapı tasarımı, yapı analizi ve danışmanlık hizmetlerini vermeye devam etmektedir.